Nowy język na nowy rok?

Nowy język na nowy rok?

Dlaczego postanowienia noworoczne zazwyczaj nie działają i co zrobić, aby tym razem się udało?

Początek nowego roku to czas, kiedy zwykle stawiamy sobie nowe wyzwania: chcemy zacząć lepiej się odżywiać, schudnąć, regularnie uprawiać sport … lub nauczyć się języka obcego.  Często jednak po chwili zapału pojawia się zniechęcenie i w rezultacie odkładamy ambitne plany do lamusa. Znajdujemy przy tym cały szereg wymówek, by przekonać samych siebie, że jak zwykle nic z tego nie będzie.

Nie mam czasu …

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani, ale gdy zastanowisz się, ile czasu marnujesz codziennie przeglądając media społecznościowe czy surfując w Internecie, prawdopodobnie okaże się, że jest tego całkiem sporo. A może każdego dnia spędzasz godzinę w drodze do pracy lub na uczelnię? Ten czas możesz wykorzystać na naukę języka poprzez słuchanie audiobooków lub powtarzanie słówek przy pomocy dostępnych, często darmowych aplikacji. Kiedy oglądasz film na Netfliksie, włączaj napisy w języku obcym, zaś surfując w sieci odwiedzaj portale z wiadomościami w języku obcym -  w ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym!

To trudne i raczej nudne …

Wiele osób sądzi, że opanowanie języka obcego to przysłowiowe ‘krew, pot i łzy’. Trudno wprawdzie oczekiwać, że zawsze będzie miło i przyjemnie, niemniej jednak nauka wcale nie musi być nudna, a poza tym może mieć istotne walory towarzyskie! Dzięki Internetowi możesz nawiązać międzynarodowe kontakty i ćwiczyć konwersacje z ludźmi z innych krajów, którzy także chcą nauczyć się języka. A jeśli zdecydujesz się na kurs językowy, wybierz sprawdzoną szkołę i poszukaj lektora oraz grupy, w towarzystwie których będziesz dobrze się czuć, co pozytywnie wpłynie na Twoją motywację. Decyzja o zapisaniu się na kurs językowy wymaga jednak konsekwencji: przedwczesna rezygnacja to zmarnowany czas i wyrzucone pieniądze. Niezależnie od wybranego modelu edukacji, nauka języka obcego to projekt długoterminowy.

W moim wieku już się nie nauczę…

Dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków i zwykle mają na to więcej czasu niż dorośli, co nie znaczy jednak, że nasz PESEL przesądza o tym czy będziemy w stanie opanować język obcy, czy też nie. Młodsi w każdym razie na pewno już nie będziemy i nie będzie lepszego momentu na rozpoczęcie nauki niż właśnie TERAZ. 

Jest też i druga strona medalu: dorośli mają zwykle silniejszą motywację do nauki i lepsze zdolności analityczne niż dzieci, dzięki czemu łatwiej uczą się gramatyki. Często mają też wypracowane strategie uczenia się, które pomagają w przyswajaniu wiedzy. Na naukę nigdy nie jest za późno - co więcej, nasz mózg został zaprogramowany na ciągłe uczenie się i powinien się uczyć, aby do późnych lat zachować wysoką sprawność. Wyniki badań naukowych dowodzą nawet, że uczenie się języka obcego może o kilka lat opóźnić początki demencji lub choroby Alzheimera!

Próbowałem już parę razy i nigdy nie wychodziło …

Eksperci oceniają, że aby osiągnąć poziom B2, oznaczający zdolność swobodnego posługiwania się językiem obcym, potrzeba około 600 godzin, czyli 4-5 lat nauki.  Pięć lat nie jest szczególnie zachęcającą perspektywą, podobnie jak poziom B2, który może być dla osoby początkującej dość odległym celem. Z tego względu warto podzielić naukę na realistyczne etapy i systematycznie je realizować. 

Pomyśl, co chcesz osiągnąć w perspektywie kilku miesięcy lub roku. Zdecyduj także, jak będziesz się uczyć i bądź konsekwentny. Kilkanaście minut systematycznej codziennej pracy daje lepsze rezultaty niż kilkugodzinna sesja raz w tygodniu: jeśli codziennie opanujesz trzy do pięciu słówek, to już po roku Twój zasób słownictwa będzie całkiem imponujący! 

J. Fogg, ekspert z Uniwersytetu Stanforda oraz autor światowego bestsellera ‘Tiny Habits’ (‘Mikronawyki’) przekonuje, że niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, czy osiągnąć inne cele, powinniśmy zaczynać od małych rzeczy, gdyż radykalne zmiany po prostu się nie sprawdzają. Radzi więc, by skupić się na tym, co możemy stosunkowo łatwo zmienić, a nie na tym, co powinniśmy robić i co wymaga ogromnego wysiłku. Jeśli więc przyjemność sprawia Ci oglądanie seriali z angielskimi napisami na Netfliksie – czemu nie?

Nie mam pieniędzy…

Nauka języka obcego nie zawsze musi wiązać się z wydatkami. Zapisanie się na kurs na pewno ułatwi ten proces, ale można skorzystać też z innych rozwiązań, które nie kosztują zupełnie nic albo bardzo niewiele. Wciąż dostępne są bezpłatne kursy dotowane ze środków unijnych. Do nauki można wykorzystywać też bezpłatne aplikacje. Mnóstwo darmowych zasobów znajdziemy również w Internecie. Wystarczy tylko poszukać!

Reasumując, mamy nadzieję, że tegoroczne postanowienia noworoczne (językowe i nie tylko) nie zostaną zapomniane wraz z nadejściem wiosny i życzymy wytrwałości w dążeniu do celu, bo chcieć, to móc! Cytując słynną sentencję Henry’ego Forda, ‘Whether you think you can, or you think you can't, you're right’ - niezależnie od tego czy myślisz, że coś możesz lub że czegoś nie możesz, masz rację.

Zobacz podobne wpisy