Gramatyka w nauce języka obcego, czyli po co mi to?
Gramatyka nie ma dobrej prasy. Wydaje się nudna, żmudna i w zasadzie niepotrzebna. Zdarza się nawet, że uczniowie zastrzegają, że chcą przede wszystkim mówić, a wszelkie ćwiczenia gramatyczne traktują jak stratę czasu i zbędny element lekcji. Gramatyka jest jednak niezwykle ważnym aspektem nauki języka obcego, a oto kilka powodów, dla których warto się jej uczyć!
Ułatwia jasny i klarowny przekaz
Reguły gramatyczne istnieją właśnie po to, aby zapewnić klarowność przekazu oraz eliminować nieporozumienia i niewłaściwe interpretacje. Zapewniają większą precyzję i ułatwiają osiągnięcie zamierzonego celu komunikacyjnego. Dla przykładu: 'I hardly slept last night' nie znaczy wcale, że spałem jak suseł, mimo że właśnie tak mogłoby wydawać się na pierwszy rzut mniej wprawnego 'gramatycznie' oka!
Buduje wiarygodność
Częste błędy gramatyczne popełniane w mowie i piśmie wpływają na to, jak jesteśmy postrzegani i kształtują nasz wizerunek jako osoby, która odebrała dobre wykształcenie - lub niedokształconej, której kompetencje pozostawiają wiele do życzenia. Błędy gramatyczne popełnione w liście motywacyjnym lub na rozmowie kwalifikacyjnej mogą przekreślić nawet najlepiej zapowiadającą się karierę. Działają jak swego rodzaju czerwone lampki i stawiają pod znakiem zapytania kwalifikacje kandydata. Z drugiej strony, nienaganny język wyróżnia nas na tle konkurencji, budzi szacunek i zaufanie. Obliczono nawet, że osoby, które szybciej awansują na stanowiska kierownicze popełniają 2,5 razy mniej błędów niż ich współpracownicy, którym awans przeszedł koło nosa!
Zwiększa pewność siebie
Dobra gramatyka pozwala swobodniej mówić i pisać – a tym samym czuć się pewniej w każdej sytuacji. Mając gramatykę w małym palcu będziesz brzmieć inteligentniej i bardziej przekonująco! 'Kali jeść, Kali pić’ jest wprawdzie z grubsza czytelnym przekazem, jednak nie do końca buduje nasz autorytet. Poza tym, bez dobrej znajomości reguł gramatycznych niemożliwe jest wejście na wyższy poziom biegłości w posługiwaniu się językiem obcym. Na wcześniejszych etapach nauki słownictwo ma niewątpliwy priorytet, jako klucz do skutecznej komunikacji, jednak im dalej w las, tym większą rolę odgrywają gramatyczne niuanse. Pozornie podobne zdania I stopped to smoke oraz I stopped smoking mają jednakowoż zupełnie różnie znaczenie i tylko w jednym z nich mówimy o zerwaniu z nałogiem!
Ułatwia naukę języka (dokładnie tak!)
Mimo że gramatyka postrzegana jest jako zło konieczne i najmniej przyjemny aspekt nauki, jest w gruncie rzeczy drogowskazem i ułatwia nawigację w meandrach języka obcego, który chcemy opanować. Poza tym porządkuje naszą wiedzę językową i wprowadza do niej logikę. Bywa przecież, że znajomość samych słówek nie wystarczy do zrozumienia przekazu, a kluczem do niego jest często właśnie znajomość reguł gramatycznych.
Nos dla tabakiery?
Zdarzają się wprawdzie osoby uwielbiające ćwiczenia gramatyczne, jednak dla przeciętnego śmiertelnika praca nad opanowaniem angielskiej składni lub zasad użycia kilkunastu czasów funkcjonujących w języku angielskim jest prawdziwą drogą przez mękę. Nawet jeśli rozumie, że gramatyka jest ważna i bez niej ani rusz. Z tego względu ważne jest, aby przez zbytnie koncentrowanie się na regułach gramatycznych i żmudnym wałkowaniu mało porywających ćwiczeń nie zabić chęci do nauki języka. Gramatyki można przecież uczyć się na różne sposoby – także w formie zabawy, gier komunikacyjnych, osłuchiwania się z różnymi strukturami - stopniowo wchodząc w coraz wyższe stopnie wtajemniczenia. A wówczas nauka nawet najbardziej zawiłych kwestii gramatycznych może być prawdziwą frajdą, czego życzymy wszystkim adeptom języków obcych :).