Chcesz zadbać o swój mózg? Naucz się nowego języka!
Istnieje wiele powodów, dla których uczymy się języków – szkoła, praca, podróże i kontakty towarzyskie lub po prostu hobby. Niezależnie od motywacji, nauka języków obcych wzbogaca nasze życie i otwiera szerokie spektrum nowych możliwości. Poza tym, poprawia pamięć i zdolność koncentracji, podnosi IQ, rozwija kreatywność i niezwykle korzystnie wpływa na nasz mózg!
Lepsza pamięć i wyższe IQ
Naukowców od dawna intrygował wpływ dwujęzyczności na nasze zdolności poznawcze, okazuje się bowiem, że mózgi osób posługujących się tylko jednym językiem oraz tych, które są dwujęzyczne, różnią się między sobą. Poligloci mają więcej neuronów, a w ich mózgach zaobserwowano lepszą komunikację między różnymi obszarami odpowiedzialnymi za naukę i inne funkcje poznawcze.
Choć brzmi to zaskakująco, uczenie się języka obcego może zwiększyć objętość naszego mózgu, powodując wzrost niektórych jego obszarów. U ludzi dwu i wielojęzycznych zaobserwowano większą gęstość tzw. istoty szarej w mózgu i rdzenia kręgowego a także lepiej rozwiniętą korę czołową. Ich efektem jest podwyższona percepcja sensoryczna, czyli bardziej wyczulone zmysły, lepsza koordynacja ruchowa oraz ogólne zdolności komunikacyjne, które z kolei silnie wpływają na nasz współczynnik inteligencji.
Nauka języka obcego stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć, mowę i percepcję sensoryczną, bowiem wymaga zapamiętywania nowych słów oraz reguł gramatycznych, a także umiejętności przypominania sobie poznanych wyrażeń i zwrotów. Pamięć zachowuje się jak mięsień, który w miarę ćwiczeń rozwija się i staje się coraz sprawniejszy. Uczenie się nowych słówek jest więc doskonałym treningiem, dzięki któremu ludzie regularnie uczący się języka obcego szybciej, łatwiej i na dłużej zapamiętują nowe treści. Korzystny wpływ na pamięć obserwowany jest zarówno u dzieci oraz dorosłych i dotyczy pamięci krótkotrwałej, długotrwałej i operacyjnej.
Co ciekawe, naukowcy odkryli, że korzystne zmiany w sferze umiejętności skupienia uwagi i koncentracji pojawiają się już po tygodniu nauki języka obcego w wymiarze przynajmniej 5 godzin tygodniowo. Poprawę w tych obszarach stwierdzono wśród osób w wieku od 18 do 78 lat. Tak więc na naukę nigdy nie jest za późno!
Kreatywność i empatia
Wysiłek włożony w opanowanie kolejnego języka uruchamia cały szereg procesów poznawczych oraz otwiera pokłady kreatywności i wpływa na umiejętność rozwiązywania problemów. Rozwija też naszą empatię i pozwala uzyskać nową perspektywę. Język jest zawsze nierozerwalnie związany z kulturą. Ucząc się języka stajemy się więc bardziej tolerancyjni i otwarci, możemy nawiązać bliższe kontakty z mieszkańcami różnych zakątków świata i zrozumieć lokalne zwyczaje bez konieczności zdawania się na oferty biur podróży. Cytując Nelsona Mandelę, ‘jeżeli rozmawiasz z drugim człowiekiem, w języku który rozumie – to co mówisz przemawia do jego umysłu. Jeżeli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku trafiasz prosto do jego serca’.
Co więcej, mówienie w języku obcym silnie wpływa na naszą osobowość. Przechodząc na inny kod językowy zmieniamy barwę głosu, mimikę, wchodzimy w całkiem ‘nowe buty’. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii oraz USA dowiodły, że osoby władające dwoma językami mogą być mniej lub bardziej introwertyczne, logiczne lub emocjonalne w zależności od tego, którym językiem się posługują - i w zależności od kontekstu chętniej wykorzystują jeden lub drugi język. Jak trafnie zauważył Haruki Murakami, ucząc się nowego języka stajemy się nowym człowiekiem.
Use it or lose it
Nie ma wątpliwości, że naukę języka najlepiej rozpocząć we wczesnym dzieciństwie. Jednak nawet, gdy zaczniemy uczyć się na późniejszych etapach życia, również odniesiemy cały szereg korzyści. Korzystanie z różnych systemów językowych, konieczność przełączania się między nimi wiąże się ze znacznym wysiłkiem umysłowym niezależnie od wieku. Zapamiętywanie nowego słownictwa i reguł gramatycznych także jest doskonałą gimnastyką dla mózgu, która w świetle badań naukowych chroni przed rozwojem demencji. Naukowcy dowiedli, że nauka języka opóźnia wystąpienie objawów choroby Alzheimera o 4 do 5 lat. Stawka jest więc niebagatelna.
Porcja słówek zamiast tabliczki czekolady?
Nawet, jeśli nie otrzymaliśmy od losu daru w postaci dwujęzyczności rozwiniętej w dzieciństwie, wysiłek włożony w naukę języka na późniejszym etapie także procentuje. Na przykład w formie wyższego poziomu szczęścia i zadowolenia. Jak to możliwe? Mimo że czasem nie odczuwamy tego na poziomie świadomości, nasz mózg jest zaprogramowany na uczenie się i w gruncie rzeczy uwielbia to robić (choć trudno w to uwierzyć próbując wkuć listę angielskich czasowników nieregularnych przed klasówką). Nagradza nas też dobrym samopoczuciem, gdy osiągamy stawiane sobie cele. Warto wiedzieć, że kiedy uczymy się nowych słówek, aktywowany jest ośrodek przyjemności. Ten sam, który uaktywnia się, gdy jemy czekoladę! Jeśli więc chcemy osiągnąć podobny efekt bez ryzyka dodatkowych centymetrów w talii, wystarczy codziennie pochłonąć porcję nowej leksyki.
Nauka języka może być źródłem ogromnej satysfakcji, poza tym pozwala osiągać wyższe zarobki, daje dostęp do szerszych zasobów wiedzy, umożliwia naukę na zagranicznych uczelniach, zwiększa mobilność i bezpieczeństwo zatrudnienia. Podsumowując, korzyści wynikające z nauki języków obcych są tak wymierne, że warto zainwestować w nią czas i wysiłek.
Według oficjalnych statystyk, blisko 50% światowej populacji stanowią ludzie dwujęzyczni. Jeśli chcesz dołączyć do tego uprzywilejowanego grona, możesz zrobić to na wiele różnych sposobów. Otwarte granice, łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych, filmów i nagrań w oryginale ułatwiają osiągnięcie tego celu. Szybkie efekty przyniesie również nauka w sprawdzonej szkole językowej. Wszystkich chętnych zapraszamy na bezpłatne spotkanie diagnostyczne z metodykiem Sokratesa oraz lekcję próbną w grupie na odpowiednim poziomie. W myśl starego chińskiego przysłowia, nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku!