Atomowe nawyki językowe, czyli jak skutecznie rozwijać znajomość języka obcego (nie tylko podczas wakacji!)
Nadeszły wyczekiwane wakacje, a wraz z nimi szansa na chwilę wytchnienia - albo nieco przestrzeni na realizację zamierzeń odkładanych ‘na potem’. Jeśli przez cały rok szkolny uczyłeś/uczyłaś się języka obcego i zastanawiasz się, co zrobić, by w przerwie wakacyjnej nie uleciały zdobyte z trudem umiejętności, lub wręcz przeciwnie, jeśli właśnie latem chcesz wreszcie zacząć się uczyć, polecamy „atomowe nawyki językowe”, dzięki którym zobaczysz zaskakujące efekty!
Jak głosi stara łacińska sentencja, „Consuetudo altera natura est” - przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. I w gruncie rzeczy nie ma wiele przesady w stwierdzeniu, że jesteśmy sumą naszych nawyków. Te złe są jak balast, który ciągnie Cię w dół, natomiast dobre sprawiają, że rozwijasz się i zmieniasz na lepsze. Pomagają przy tym robić pewne rzeczy automatycznie, a przez to podnoszą naszą efektywność. Wakacje to idealny czas, aby zacząć budować nawyki, które będą wspierać Cię w nauce języka obcego przez cały rok.
James Clear, autor bestsellerowej książki „Atomic habits”, przekonuje, że wcale nie potrzebujemy w życiu rewolucji i przewrotów kopernikańskich. Wręcz przeciwnie: ruszanie z motyką na słońce rzadko kończy się happy endem. Znacznie łatwiejsze i skuteczniejsze są małe, ale znaczące zmiany, które w perspektywie czasu przekładają się na widoczne efekty. Jak to zrobić? Oto praktyczne wskazówki, jak wykorzystać "atomowe nawyki" do skutecznej nauki języka obcego!
Zacznij od małych kroków
Zbyt ambitne plany często kończą się na dobrych intencjach i prowadzą do zniechęcenia. Z tego względu, zamiast podejmować wielkie wyzwania, zacznij od paru minut nauki dziennie. Możesz zrobić kilka prostych ćwiczeń, przeczytać krótki tekst, rozwiązać quiz, przejrzeć listę poznanych wcześniej słówek lub nauczyć się kilku nowych. Regularność jest kluczem do trwałego postępu, a kilka minut na pewno bez trudu wygospodarujesz. Małe sukcesy będą wzmacniać Twoją samoocenę i motywację, bądź więc konsekwentny, a przekonasz się, że nauka szybko wejdzie Ci w nawyk, jak poranne mycie zębów!
Wypracuj własny system
Pomyśl nad systemem, który ułatwi Ci realizację zakładanych celów. Systematyczność i nawykowe procesy są kluczowe dla długoterminowego sukcesu w każdej dziedzinie, a reguła ta jest szczególnie prawdziwa w odniesieniu do nauki języków obcych. Zadbaj o to, by konkretne okoliczności zawsze wiązały się z nauką języka: jeśli uczynisz z nich element codziennej rutyny, trudniej będzie Ci odpuścić. W praktyce, możesz uczyć się słówek zawsze, gdy pijesz poranną kawę, czytać artykuły lub słuchać nagrań w drodze do pracy lub podczas wieczornej kąpieli. Powtarzanie słówek przed snem to także dobry pomysł – przy okazji wprawi Cię w stan głębokiego relaksu i sprawi, że szybciej znajdziesz się w objęciach Morfeusza. Możesz także zautomatyzować proces korzystając z aplikacji językowych, które będą przypominać Ci o codziennej nauce i ułatwią regularne powtórki.
Powiąż nawyk uczenia się ze swoją tożsamością
James Clear zwraca w swej książce uwagę na znaczenie tożsamości oraz tego, jak o sobie myślimy, jako istotnych czynników wpływających na kształtowanie nawyków. Skuteczne nawyki zazwyczaj wynikają z pytania "Kim chcę być?", a nie "Co chcę osiągnąć?". Zmiana tożsamości pomaga tym samym w naturalnym wdrażaniu pożądanych zachowań. Jeśli chcesz być obywatelem świata, który zna języki i bez kompleksów odnajduje się w międzynarodowym środowisku, a dodatkowo myślisz o sobie w ten sposób, będziesz bardziej zdeterminowany, aby nim faktycznie zostać!
Otocz się językiem
Im więcej okazji do kontaktu z językiem, tym lepiej. Łącz różne metody nauki: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie, aby angażować różne obszary mózgu. Możesz ustawić język obcy jako domyślny na swoich urządzeniach oraz wykorzystać też liczne dostępne aplikacje takie jak Duolingo, które pomagają w codziennej nauce i powtórkach. Oglądaj filmy, słuchaj muzyki i czytaj książki oraz odwiedzaj strony internetowe w języku obcym, aby zanurzyć się w kulturze i autentycznym języku. Co ciekawe, najnowsze badania dowodzą, iż nośnik ma znaczenie – stare dobre książki i odręczne notatki mogą skuteczniej wspierać Cię w nauce, bo ucząc się z ich pomocą więcej zapamiętasz!
Z pewnością warto znaleźć też partnera do rozmów, z którym będziesz regularnie ćwiczyć język. Latem można skorzystać z promocyjnych ofert w szkołach językowych i zapisać się na lekcje w grupie lub 1:1. Można również skorzystać z zajęć online, które są wygodne i mają swoje zalety, jednak bezpośredni kontakt z żywym człowiekiem daje zazwyczaj lepsze efekty. Jeśli wybierzesz zajęcia w grupie, możesz połączyć systematyczną naukę z zabawą i nawiązać nowe przyjaźnie z osobami, które będą dodatkowo motywować Cię do dalszego rozwijania znajomości języka.
Cztery prawa zmiany nawyków
Proces zmiany i tworzenia nowych nawyków można zdaniem autora „Atomic habits” wpierać dzięki przestrzeganiu czterech zasad. Po pierwsze, zidentyfikuj wyzwalacze nawyków, na przykład: poranna kawa – nauka słówek, czy droga do pracy – słuchanie nagrań. Po drugie, zwiększ atrakcyjność nawyku poprzez skojarzenie go z pozytywnymi doświadczeniami, takimi jak spotkania z innymi ludźmi związane z udziałem w kursie językowym lub oglądanie ulubionych seriali w oryginale. Po trzecie, zminimalizuj przeszkody i uprość proces wdrażania nawyku – chociażby poprzez korzystanie z aplikacji w smartfonie. I po czwarte, nagradzaj siebie za realizację nawyku, aby wzmocnić pozytywne zachowanie. Tutaj inwencja należy wyłącznie do Ciebie!
Nie od razu Rzym zbudowano…
Na koniec wiadomość, która może nie wzbudzić entuzjazmu: kluczem do każdego sukcesu jest konsekwencja i cierpliwość. Jest jednak i druga strona medalu: nawet najmniejsze postępy, regularnie powtarzane, kumulują się w znaczące osiągnięcia, umożliwiając realizację długoterminowych celów.
Jak sugeruje nazwa, atomowe nawyki to w gruncie rzeczy drobne zmiany w codziennej rutynie, jednak ich skumulowany wpływ może być prawdziwie 'bombowy' i mile Cię zaskoczy. Spróbuj więc wprowadzić je w życie, ciesz się postępami i stopniowo buduj umiejętności, które z pewnością zaprocentują. Każda, nawet największa zmiana, zaczyna się przecież od pierwszego kroku – a my z radością będziemy towarzyszyć Ci w tej podróży :).