Wakacje z angielskim, czyli jak wybrać obóz językowy dla dziecka

Wakacje z angielskim, czyli jak wybrać obóz językowy dla dziecka

Wiosna za pasem, rodzice zaczynają więc powoli planować wakacje dla swoich pociech. Wielu z nich poszukuje ofert, które pozwolą połączyć wypoczynek z nauką języka w kraju lub za granicą, dzięki czemu dzieciaki nie tylko nie zapomną tego, czego nauczyły się w trakcie roku szkolnego, ale także zdobędą nowe umiejętności! 

W kraju czy za granicą?

Zdaniem ekspertów, kursy wyjazdowe należą do najbardziej efektywnych form nauki języka obcego, a kilkutygodniowy pobyt w naturalnym środowisku językowym może przynieść lepsze efekty niż roczny standardowy kurs w kraju. Rzucając pociechę na głęboką wodę możemy spodziewać się szybkich postępów, bowiem język przyswajany jest wówczas nie tylko w czasie lekcji, ale również po zajęciach. Wyjazdowy kurs językowy to również bliski kontakt z kulturą i zwyczajami danego obszaru językowego oraz możliwość zaprzyjaźnienia się z rówieśnikami z całego świata. Taka międzynarodowa atmosfera sprzyja rozwojowi umiejętności komunikacyjnych, empatii oraz otwartości na inne kultury. Co więcej, międzynarodowe przyjaźnie nawiązane w czasie pobytu na kursie zagranicznym są zwykle podtrzymywane długo po jego zakończeniu, dodatkowo motywując młodych ludzi do nauki języka.

Wyjazd za granicę nieuchronnie wiąże się jednak ze sporym wydatkiem – do ceny kursu dochodzą loty, transfery z lotniska i inne wydatki. Nie każde dziecko jest poza tym gotowe na samodzielny wyjazd do obcego kraju. W tej sytuacji warto rozważyć sprawdzone obozy językowe w Polsce, które oprócz nieodzownych wakacyjnych atrakcji i popularnych destynacji oferują zajęcia z native speakerami, warsztaty językowe i zapewniają stały kontakt z językiem obcym.

Jak wybrać ofertę?

Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert wakacyjnych wyjazdów językowych, jeśli chcemy jednak, by inwestycja w kurs za granicą przyniosła optymalne efekty, warto wybrać szkołę o międzynarodowym charakterze, w której odsetek Polaków jest niewielki. Najlepsze efekty osiągamy wówczas, gdy młody człowiek w ogóle nie używa na obozie języka ojczystego, zaś wyjazd z grupą rodaków nieuchronnie oznacza, że dzieci będą komunikować się głównie po polsku. A tym samym językowy ‘zwrot z inwestycji’ będzie znacznie mniejszy. 

Porównując oferty warto zwrócić również uwagę na referencje szkoły lub krajowego organizatora wypoczynku: jak długo istnieje i czy posiada niezbędne akredytacje? Czy poza lekcjami języka oferuje ciekawy program zajęć popołudniowych i wycieczek? Czy w cenie zawarty jest transport, podręczniki i pełne wyżywienie, czy też istnieją tu jakieś ograniczenia? Niezwykle istotnym kryterium wyboru wakacyjnego obozu językowego dla dziecka jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego szczególnie polecaną opcją są oferty z zakwaterowaniem w kampusie szkoły, gdzie uczestnicy przebywają pod całodobową opieką doświadczonego personelu.

Nie tylko angielski – i nie tylko dla dzieci!

Zagraniczne szkoły językowe oferują szeroki wachlarz kursów: znajdziemy więc propozycje o charakterze typowo rekreacyjnym, intensywne kursy połączone z nauką przedmiotów akademickich i przygotowaniem do egzaminów oraz obozy sportowo-językowe, z tenisem, sportami wodnymi lub jazdą konną. Rzecz jasna, poza angielskim można uczyć się także innych języków – na przykład niemieckiego, hiszpańskiego lub francuskiego. Analizując oferty warto zastanowić się więc, czego oczekujemy, a następnie wybrać wariant odpowiadający wiekowi, zainteresowaniom oraz poziomowi samodzielności i znajomości języka naszego dziecka. 

Dla młodych ludzi z bardzo dobrą znajomością języka ciekawą propozycją na wakacje mogą być profilowane akademickie kursy z różnych dziedzin, takich jak, na przykład, medycyna, prawo, biznes i ekonomia, nauki przyrodnicze, matematyka itp., gdzie język staje się środkiem do celu, a uczestnicy zdobywają wiele innych cennych umiejętności. Kursy te dedykowane są szczególnie nastolatkom zainteresowanym studiami za granicą, a ich program często obejmuje doradztwo edukacyjne oraz zajęcia poświęcone procesowi aplikacji na studia. Kursy tego rodzaju organizowane są zazwyczaj w prestiżowych lokalizacjach, takich jak renomowane brytyjskie boarding schools, słynne Eton, Oxford lub Cambridge.

A jeśli języka chcą uczyć się także rodzice? Na rynku dostępne są także propozycje dla rodzin, zaś dorośli słuchacze mogą wybierać wśród kursów językowych dostępnych przez cały rok - chętnie pomożemy w wyborze optymalnej oferty!

Kiedy dokonać rezerwacji?

Początek wiosny to zwykle najlepszy czas na rezerwację wakacyjnego wyjazdu językowego. Najpopularniejsze i rozsądne cenowo destynacje wyprzedają się często na początku marca, warto więc zrobić ‘rozpoznanie’ z odpowiednim wyprzedzeniem. Do końca marca można skorzystać także z atrakcyjnego rabatu na kolonie językowe dla dzieci i młodzieży w polskich górach, nad morzem lub na Mazurach.

Jeśli szukasz sprawdzonego wakacyjnego obozu językowy dla swojego dziecka – w kraju lub za granicą, chętnie doradzimy w wyborze kursu w partnerskiej szkole w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, na Malcie oraz w Niemczech - lub obozu w Polsce i bezpłatnie pomożemy załatwić wszelkie formalności związane z rezerwacją kursu, oferując zarazem gwarancję najniższej ceny!

Informacji na temat wakacyjnych kursów i obozów językowych dla dzieci i młodzieży można uzyskać w Sokratesie telefonicznie pod numerem 507 043 338 lub mailowo pod adresem kabaty@tesokrates.com.pl 

Serdecznie zapraszamy!