Przygotowanie do testu predyspozycji językowych 2025/26

Przygotowanie do testu predyspozycji językowych 2025/26

Biegła znajomość języka angielskiego jest dziś nie tyle atutem, co niezbędną umiejętnością, umożliwiającą funkcjonowanie w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Z tego powodu od lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się klasy dwujęzyczne w publicznych szkołach podstawowych, gdzie język angielski, stanowi integralną część procesu dydaktycznego, obejmującego również przedmioty ogólnokształcące.

W roku szkolnym 2025/26 planowane jest uruchomienie oddziału dwujęzycznego (klasa VII) z językiem angielskim w Szkole Podstawowej nr 323 na Ursynowie. Podobne klasy powstaną także w placówkach publicznych na Mokotowie, Wilanowie, Śródmieściu i innych dzielnicach Warszawy. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy dwujęzycznej muszą legitymować się dobrymi wynikami w nauce oraz przystąpić do testu predyspozycji językowych, który odbędzie się 5 czerwca. Kandydaci napiszą test w placówce wskazanej jako szkoła pierwszego wyboru.

Czym jest nauczanie dwujęzyczne i dwujęzyczność.

Nauczanie dwujęzyczne polega na wykorzystywaniu języka obcego w procesie edukacyjnym obejmującym poza lekcjami języka również inne przedmioty. Uczniowie mają poza tym w tygodniowym planie zajęć więcej godzin języka obcego, co przekłada się na szybszy rozwój umiejętności językowych, a docelowo na rozwój dwujęzyczności.

Dwujęzyczność, definiowana jako umiejętność swobodnego posługiwania się dwoma językami w zarówno mowie, jak i piśmie, może być wynikiem wychowania w rodzinie dwujęzycznej, pobytu za granicą lub intensywnej nauki języka. Badania pokazują, że osoby dwujęzyczne mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze, szybciej przyswajają nowe informacje, a także wykazują większą elastyczność myślenia i łatwiej uczą się kolejnych języków. Nie jest więc zaskoczeniem, że oddziały dwujęzyczne są chętnie wybierane przez uczniów klas VI oraz ich rodziców – i co roku spora grupa dzieci przystępuje do testu predyspozycji językowych oraz ubiega się o miejsce w takiej klasie.

Test predyspozycji językowych

Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, test predyspozycji językowych nie sprawdza znajomości konkretnego języka, lecz zdolność do jego przyswajania. Ocenia m.in. pamięć słuchową i wzrokową, umiejętność analizy i rozumienia struktur językowych, zdolność logicznego myślenia oraz wyczucie gramatyczne i leksykalne. Bazuje przy tym na innych, nieznanych uczniom istniejących obecnie językach, a także językach martwych i fikcyjnych.

Aby wesprzeć uczniów w procesie rekrutacji oraz zmniejszyć stres związany z egzaminem, Sokrates od lat organizuje kursy przygotowujące do testu predyspozycji językowych. Program kursu pozwala uczestnikom zapoznać się z formułą egzaminu, przećwiczyć typowe zadania oraz zdobyć umiejętności niezbędne do osiągnięcia wysokiego wyniku. Zajęcia odbywają się w małych grupach, co umożliwia indywidualne podejście do każdego ucznia i prowadzą je doświadczeni nauczyciele, wyspecjalizowani w prowadzeniu tego rodzaju zajęć.

Zapisy na kursy

Kursy przygotowujące do testu predyspozycji językowych dla uczniów klas VI rozpoczną się na początku marca (7 - 8 marca)  i będą prowadzone w kabackim oddziale Sokratesa przy ul. Wąwozowej 20. Planowane są dwie grupy: w piątek po godzinie 16.00 oraz w sobotę rano. 

  • Liczba godzin: 24 lekcje (24 x 45 minut).
  • Cena: 875 zł lub dwie raty: 2 x 460 zł
  • Zajęcia w piątki po godzinie 16.00  lub w soboty w godzinach porannych (szczegóły wkrótce)

Zapisy przyjmujemy w sekretariacie szkoły na Kabatach (tel.: 22 4480 334, e-mail: kabaty@tesokrates.com.pl). Informacje na temat rekrutacji do klas dwujęzycznych, w tym harmonogram i zasady naboru, są dostępne na oficjalnej stronie: https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogram .

Serdecznie zapraszamy!