Konkurs kuratoryjny z języka angielskiego - przepustka do wymarzonego liceum!

Konkurs kuratoryjny z języka angielskiego - przepustka do wymarzonego liceum!

Konkurs kuratoryjny z języka angielskiego skierowany jest do uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych, którzy legitymują się znajomością języka angielskiego na poziomie wykraczającym poza ramy podstawy programowej, a dodatkowo interesują się kulturą krajów anglojęzycznych i posiadają szeroką wiedzę na jej temat.

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego, a na zdobycie tytułu laureata lub finalisty mogą realnie liczyć uczniowie, którzy osiągnęli poziom B2+/C1. Niesłabnąca popularność konkursu niewątpliwie wynika z faktu, że jest o co walczyć. Tytuł laureata otwiera drzwi do dowolnego liceum, zwalnia też z egzaminu ósmoklasisty, dając 100% punktów z języka angielskiego i jest gwarancją szóstki na świadectwie. Status finalisty daje dodatkowe punkty w procesie rekrutacji do szkoły średniej.

Jednak przywileje te wymagają ogromnego nakładu pracy i biegła znajomość języka angielskiego może okazać się niewystarczająca. Aby osiągnąć sukces, kandydaci muszą wykazać się także dogłębną znajomością zagadnień kulturowych i tematu przewodniego konkursu, który zmienia się co roku.

Harmonogram i etapy konkursu

Uczniowie zainteresowani konkursem mogą wziąć w nim udział wyłącznie za pośrednictwem swojej szkoły podstawowej, która musi zarejestrować się na platformie konkursowej dostępnej pod adresem: https://konkursyprzedmiotowe.pl 

Harmonogram konkursu zmienia się co roku, jednak etap szkolny zazwyczaj odbywa się w październiku, etap rejonowy w grudniu, zaś etap wojewódzki organizowany jest w marcu -  i każdy z nich ma formę testu, który trwa 90 minut.

Etap szkolny obejmuje 10 zróżnicowanych zadań sprawdzających znajomość słownictwa i struktur gramatycznych, umiejętność reagowania językowego w codziennych sytuacjach, poprawność ortograficzną, umiejętność rozumienia i analizy czytanych tekstów, umiejętność pisania oraz wiedzę z zakresu geografii, historii i kultury krajów anglojęzycznych. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosi 40 i do kolejnego etapu przechodzą uczniowie, którzy osiągną próg określony przez organizatora.

Etap międzyszkolny wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności językowych i także składa się z 10 zadań, za które uczeń może zdobyć maksymalnie 60 punktów. W tej części testowana jest też znajomość zagadnień kulturowych, na podstawie wskazanych w programie konkursu źródeł.

Etap wojewódzki, wymagający znajomości języka na poziomie B2/C1, wprowadza zadania testujące umiejętność rozumienia ze słuchu i kładzie duży nacisk na dogłębną wiedzę kulturową, znajomość zaawansowanego słownictwa i struktur gramatycznych oraz rozumienie i umiejętność analizy tekstu. Uczestnicy mogą zdobyć maksymalnie 60 punktów.

Skąd wziąć materiały?

Program merytoryczny konkursu ogłaszany jest zwykle już w lipcu, co daje potencjalnym uczestnikom sporo czasu na przygotowanie się do etapu szkolnego, który odbywa się w październiku. W programie wyszczególnione są też strony i publikacje, na bazie których tworzone są zadania konkursowe. Z nimi warto zapoznać się w pierwszej kolejności.

Aby pomóc uczestnikom konkursu, opracowaliśmy dedykowane publikacje kulturowe oraz quizy, które pomagają budować i weryfikować wiedzę, którą trzeba wykazać się w trakcie konkursowych zmagań. W trakcie roku szkolnego publikujemy też regularnie nowe quizy i materiały związane z tematem tegorocznej edycji konkursu, warto więc zaglądać na naszą stronę

Jak się przygotować?

W konkursie najczęściej biorą udział uczniowie VII i VIII klasy szkoły podstawowej, jednak zdecydowanie warto zainteresować się nim i spróbować swych sił przed rozpoczęciem VIII klasy. Wyzwanie z powodzeniem mogą podjąć już uczniowie VI klasy, którzy opanowali języka angielski na solidnym poziomie B1. Tego rodzaju doświadczenie pomoże im zapoznać się z formatem zadań konkursowych i ocenić ich realny poziom trudności. Pozwoli też zredukować stres i pokaże, jakie zagadnienia wymagają szczególnej pracy oraz ułatwi wypracowanie odpowiednich strategii rozwiązywania zadań konkursowych.

Do konkursu można przygotować się na wiele sposobów, jednak niezależnie od wybranego modelu, nieodzowny jest znaczny nakład pracy własnej. Warto też zadbać o jak najwięcej naturalnego kontaktu z językiem, czytać, oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami, rozwijać umiejętność rozumienia ze słuchu oraz poszerzać zasób słownictwa.

Na stronach Kuratorium Oświaty dostępne są wszystkie niezbędne informacje na temat programu merytorycznego konkursu oraz arkusze konkursowe z minionych lat wraz z rozwiązaniami. Przygotowania najlepiej jest zacząć właśnie od zapoznania się z ich zawartością, zaczynając od arkuszy z etapu szkolnego i stopniowo przechodząc do trudniejszych etapów.

Jeśli szkoła, do której uczęszcza dziecko, oferuje tego rodzaju zajęcia, dobrym pomysłem jest uczestnictwo w kole przedmiotowym, gdzie można przygotowywać się do konkursu korzystając ze wskazówek i materiałów przygotowanych przez nauczyciela. Można też zapisać się na kursy przygotowujące do konkursu i olimpiady języka angielskiego, które z sukcesami od kilku lat prowadzimy w Sokratesie.

Na początku września zapraszamy na intensywny 2-tygodniowy kurs English-Speaking Countries in a Nutshell, w trakcie którego koncentrujemy się na zagadnieniach kulturowych. W październiku uruchamiamy również dedykowany kurs językowy przygotowujący do konkursu kuratoryjnego, w trakcie którego budujemy kompetencje, które pomogą kandydatom zmierzyć się z konkursowymi zadaniami. Od uczestników wymagana jest wyjściowa znajomość języka na poziomie B1/B1+.

Wszystkich uczniów zainteresowanych przygotowaniem do konkursu kuratoryjnego oraz olimpiady języka angielskiego serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. Zajęcia grupy konkursowej odbywają się w piątki w naszej placówce na Kabatach przy ul. Wąwozowej 20. Szczegółowych informacji na temat kursu udziela sekretariat szkoły.