Earth day - językowe niespodzianki na Dzień Ziemi!
Dzień Ziemi to święto, które co roku obchodzimy 22 kwietnia. Choć może nie jest tak popularne jak Walentynki czy inne zwyczaje, które przywędrowały do nas zza oceanu, warto je celebrować. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: to czas, kiedy skupiamy się na budowaniu świadomości ekologicznej i potrzebie wspólnych działań na rzecz środowiska naturalnego.
Historia Dnia Ziemi sięga 1970 roku, kiedy w USA miała miejsce katastrofa ekologiczna spowodowana awarią na platformie wiertniczej. W jej wyniku do oceanu wyciekło pół miliona metrów sześciennych ropy naftowej. W tamtych czasach kwestie ochrony środowiska nie zajmowały jeszcze ważnego miejsca w publicznej debacie, a koncerny przemysłowe bez skrupułów zatruwały glebę, wodę i powietrze. Jednak amerykański senator Gaylord Nelson, postanowił zainicjować wówczas narodowy protest, by zwrócić uwagę na potrzebę ochrony przyrody. Dzięki jego działaniom, 22 kwietnia 1970 roku, miliony Amerykanów wyszły na ulice, by domagać się działań na rzecz środowiska naturalnego. Wydarzenia tego dnia położyły fundament pod rozwój współczesnego ruchu ekologicznego, przyczyniły się także do utworzenia w USA Agencji Ochrony Środowiska oraz uchwalenia szeregu ważnych ustaw. Z czasem ruch nabrał globalnego charakteru – zaczął umacniać się na innych kontynentach, a ochrona środowiska stała się tematem ogólnoświatowej dyskusji.
Od tamtej pory Dzień Ziemi na stałe zagościł również w naszym kalendarzu. Także na Ursynowie, gdzie z okazji święta od kilku lat z inicjatywy naszej szkoły przy wsparciu uczniów Fundacji Primus organizowana jest doroczna Akcja sprzątania Lasu Kabackiego. Od samego początku akcji patronuje Burmistrz Dzielnicy Ursynów oraz wydawnictwo National Geographic Learning, które wraz z Sokratesem ufundowało ekologiczne gadżety dla uczestników akcji i serdecznie zaprasza ursynowian do połączenia przyjemnego z pożytecznym oraz wybrania się w sobotę 20 kwietnia do Lasu Kabackiego! Nasze stoisko, na którym będzie można pobrać rękawice, worki jednorazowe oraz otrzymać upominek w ramach podziękowania za udział, będzie znajdować się przy ul. Moczydłowskiej, przy wejściu do lasu.
Celem akcji jest oczywiście uprzątnięcie śmieci zalegających w lesie i jego okolicy, ale także zachęcenie do innych działań oraz refleksji nad naszym wpływem na środowisko naturalne. Może wydawać się, że jedna osoba nie może wiele zmienić, jednak kiedy drobne działania przemnożymy przez 8 miliardów, ich skumulowany efekt może być naprawdę istotny. Może warto też w Dniu Ziemi zasadzić kwiaty lub drzewo? A na co dzień – nie tylko od święta - ograniczyć zużycie plastiku, częściej wybierać rower lub komunikację miejską zamiast samochodu i podejmować świadome wybory konsumenckie?
Las Kabacki
Las to nie tylko skupisko drzew i roślin. To magiczne miejsce, które pełni wiele istotnych funkcji: produkuje tlen, oczyszcza powietrze, pochłania dwutlenek węgla i ogranicza efekt cieplarniany. Leśne gleby i ściółka zatrzymują wodę i chronią przed powodziami. W okresie upałów drzewa działają jak klimatyzatory i przynoszą ulgę od wysokich temperatur. Dla mieszkańców miasta las to również oaza spokoju, oddziałująca na nasze ciało i umysł. Z Japonii przywędrowała do nas nawet koncepcja ‘lasoterapii’. czyli relaksacji wśród drzew, znana jako shinrin-yoku, która jest nie tylko przyjemna dla zmysłów, ale również korzystna dla naszego zdrowia. Udowodniono, że czas spędzony w lesie poprawia naszą koncentrację, redukuje stres i zwiększa poziom energii. Wpływa także korzystnie na jakość snu, poprawia odporność i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Tak więc powodów, by w sobotę 20 kwietnia wybrać się do Lasu Kabackiego jest całe mnóstwo!
Warto przypomnieć, że Las Kabacki swą nazwę zawdzięcza dawnej wsi Kabaty, która leżała na wiślanej skarpie. W 1938 roku, tereny obecnego lasu zostały wykupione przez miasto z rąk prywatnych. Dzięki inicjatywie Stefana Starzyńskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy, którego imię nosi dziś rezerwat, udało się uchronić kompleks przed wycinką i parcelacją na cele budowlane. Transakcję sfinalizowano 31 grudnia 1938 roku i w jej ramach miasto nabyło tereny o powierzchni ponad 900 hektarów, a następnie udostępniło je mieszkańcom stolicy jako miejsce wypoczynku.
Dziś Las Kabacki to nie tylko obszar chroniony, ale także miejsce, gdzie możemy podziwiać piękno przyrody, uprawiać sport i oddychać świeżym powietrzem. To zielone płuca Warszawy, które warto doceniać i chronić, a jego znaczenie dla nie ogranicza się tylko do roli miejsca wypoczynku. Jako jeden z nielicznych tak dużych terenów zielonych w granicach miasta, las stanowi ważny element ekosystemu, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza i regulacji klimatu. Pomimo licznych wyzwań, jakie niesie ze sobą urbanizacja i rozwój miasta, las nadal zachowuje swój unikalny charakter i przypomina o potrzebie harmonii między człowiekiem a naturą.
I chyba rzeczywiście coś się w naszej zbiorowej świadomości zmienia, bo na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy pewną pozytywną zmianę. Podczas pierwszej akcji zebrano prawdziwą górę śmieci: stare opony, grille i rupiecie, które od lat zalegały w lesie i jego okolicy. Z każdym kolejnym rokiem śmieci jest mniej – jednak, póki co, wciąż jest co robić!
Na wszystkich uczestników czekają upominki ufundowane przez naszą szkołę j oraz wydawnictwo National Geographic Learning. Akcja sprzątania Lasu Kabackiego to także okazja dla ósmoklasistów, by zdobyć dodatkowe punkty za wolontariat, które przydadzą się w rekrutacji do liceum!
Dla wszystkich miłośników przyrody mamy także nowy quiz w języku angielskim, poświęcony środowisku naturalnemu. A zainteresowanym polecamy także broszurkę w języku angielskim, w której oprócz ciekawego słownictwa znajdziecie także mnóstwo pomysłów, jak w codziennym życiu dbać o środowisko. Mamy też książeczkę z interaktywnymi ćwiczeniami w języku angielskim dla dzieci, Little Owl Goes Green, której papierową wersję będzie można otrzymać na naszym stoisku. Serdecznie zapraszamy do nauki oraz zabawy - i do zobaczenia w sobotę 20 kwietnia od godziny 11.00 do 15.00!