Akcja sprzątania Lasu Kabackiego - już 22 kwietnia!

Akcja sprzątania Lasu Kabackiego - już 22 kwietnia!

Las Kabacki to zielone płuca Warszawy i jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Ursynowa, którzy chętnie odwiedzają go, by odpocząć na łonie natury. Niestety, tłumy spacerowiczów i amatorów pikników zostawiają po sobie butelki, opakowania i inne odpady, które nie tylko szpecą to piękne miejsce, ale mogą być niebezpieczne dla mieszkańców lasu. Problem narasta wraz z rosnącymi temperaturami, kiedy w lesie pojawia się coraz więcej ludzi. Na szczęście, istnieją też inicjatywy na rzecz ochrony zielonych płuc Ursynowa, w które licznie angażują się mieszkańcy naszej dzielnicy.

Jedną z nich jest organizowana przez naszą szkołę od trzech lat ‘Akcja sprzątania Lasu Kabackiego’ zaplanowana na sobotę 22 kwietnia. W tym roku akcja zbiega się z obchodami Dnia Ziemi, więc od święta tym bardziej warto zaangażować się w działania na rzecz przyrody.

Od lat staramy się kształtować u naszych uczniów postawy proekologiczne. Angażujemy ich w projekty mające na celu ograniczenie ilości produkowanych odpadów, wyposażamy w torby wielokrotnego użytku, przekonujemy do noszenia własnych bidonów i rezygnacji z plastikowych kubeczków jednorazowego użytku. Sadzimy też drzewa, organizujemy konkursy o tematyce ekologicznej i wydajemy publikacje z praktycznymi wskazówkami, jak dbać o środowisko naturalne. Dwa lata temu zainicjowaliśmy akcję sprzątania Lasu Kabackiego i zachęceni fantastycznym odzewem, z jakim wiosenne porządki w rezerwacie spotkały się w minionych latach, ponownie organizujemy to wydarzenie. Po zimie w lesie i jego okolicach zalega sporo śmieci i na pewno będzie co sprzątać.

Pomysł sprzątania lasu spodobał się władzom dzielnicy Ursynów i inicjatywa została po raz trzeci objęta patronatem Burmistrza. Akcji patronuje też wydawnictwo National Geographic Learning, a jej partnerem są szkoły Fundacji Primus, których uczniowie i nauczyciele wraz z rodzinami będą wspólnie z nami sprzątać las, dyżurować na stoisku przy ul. Moczydłowskiej i wydawać worki oraz rękawice ochronne. Akcja prowadzona jest wspólnie z organizatorami kampanii Czysta Rzeka, Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury oraz Fundacją Rodzice Dzieci Szkoła, które w Dniu Ziemi będą porządkować inne rejony Ursynowa.

Na uczestników akcji czekają niespodzianki i nagrody ufundowane przez Sokratesa oraz wydawnictwo National Geographic Learning – długopisy z biodegradowalnych materiałów, notesy, książeczki w języku angielskim i inne upominki. Poza tym oczywiście satysfakcja gwarantowana!

Akcja będzie trwać od 11.00 do 15.00, a worki na śmieci oraz rękawice będzie można pobrać na stoisku na polance przy wejściu do lasu od ul. Moczydłowskiej. Serdecznie zapraszamy!